روز جهانی شیر گرامی باد

روز جهانی شیر گرامی باد

 
 

روز جهانی شیر گرامی باد


اول ژوئن برابر با 11 خرداد ماه ، روز جهانی شیر نامگذاری شده است . سازمان غذا و کشاورزی ؛ فائو و 191 کشور عضو آن که بار ها با امضای میثاق های انسان دوستانه متعهد شده اند که از دسترسی همه مردم به غذای کافی با کیفیت بالا برای زندگی سالم حمایت کنند در سال 2001 میلادی 1380 اول ماه جون را بعنوان روز جهانی شیر جشن گرفتند . فائواز سال 1945 میلادی تلاش دارد وضعیت تغذیه مردم جهان از طریق کشاورزی پایدار رونق گیرد و خصوصا مناطق روستایی جهان مشارکت مثبت و رو به تزایدی برای وضعیت اقتصادی خود و جهان از این طریق در پیش گیرند . در سال 1996 نمایندگان کشور های عضو با شرکت در اجلاس جهانی غذا مردم جهان و خصوصا دولت ها را برای مبارزه با گرسنگی و کاهش تعداد گرسنگان جهان، به تلاشی ویژه دعوت کردند تلاشهای گروه کار تحت عنوان MDG یا اهداف توسعه هزاره شامل 8 هدف عمده بود که در راستای اهداف توسعه ای، آموزش ، تغذیه و محیط زیست برای همه ساکنین زمین بود .

علت نامگذاری روز جهانی شیر

این روز بدین دلیل انتخاب شد که همه دولت ها در چنین روزی در مورد شیر این ماده غذایی حیات بخش بیاندیشند و وضعیت مطلوبی را در مورد مصرف شیر برای مردمشان فراهم کنند که متاسفانه در کشور ما با بی توجهی مسولین روبروست .

چرا این روز را مطرح می کنیم و آنرا جشن می گیریم

شیرتقریبا کامل ترین ماده غذایی است که 9 ماده مغذی اساسی که همه آنها برای بدن لازم و ضروری هستند را به تنهایی دارد مواد حیات بخشی که بدن را سالم و استخوان ها را استحکام می بخشد بطور خلاصه شیر یعنی غذا ، دارو ، واکسن و...
ار سال 1883 تلاشهای زیادی برای افزایش تولید شیر در جهان صورت گرفته است در حال حاضر بیش از یک میلیون تولید کننده شیر در جهان برای این افزایش تلاش می کنند . در روزهایی که ما به این روز جهانی نزدیک می شویم متاسفانه میانگین مصرف شیر در کشورمان چنان پایین است که تلاشهای زیادی را برای افزایش مصرف طلب می کند و این درحالی است که تقریبا 90 در صد خانوار های کشور کمبود در یافت کلسیم دارند و شیر و فر آورده های آن مهمترین و بهترین منبع کلسیم هستند و این کمبود مصرف خسارات جبران نا پذیریی را به جامعه وارد می کنند . ما همه برای حل این مشکل که بار مالی بسیار زیادی را به خانواده ها و منابع کشود تحمیل می کند مسئولیم . شرکت پگاه با اعزام کارشناسان مجرب خود به مدارس ( در قالب زنگ شیر ) وجنگ شیردر مجامع علمی و فرهنگی مختلف و ارائه مطالب مفید ارائه الگوی صحیح غذایی شهروندان در اقشار مختلف و فرهنگسازی مصرف شیر و فراورده های شیری را همواره سر لوحه امور خود قرار داده و به عنوان یک بنگاه اقتصادی مصالح جامعه را به منافع خود ترجیح داده است . از آنجا که نسلهای گذشته به جهت بهره گیری از تغذیه سالم و طبیعی از توانایی جسمی و قامتی متناسب برخوردار بوده اند ، امید است همه ما به سهم خود نقش بسزایی در ساخت ایرانی آباد با شهروندانی سالم و سرزنده داشته باشیم .